(Stovky hotelov v Paríži na Booking.com bez rezervačného poplatku)
V Paríži máme na výber hneď zo 4 prostriedkov hromadnej dopravy, ktoré môžeme využiť v našom putovaní za krásou Paríža. Samozrejme môžeme využiť i taxi služieb, ale nižšie nájdete lacnejší zpôsob cestovania, pri ktorom môžete zažiť pravé parížske cestovanie spoločne s ostatnými.
Parížske metro má hneď 4 naj.. je najstaršie, nejvyťaženejšie, najväčšie a najznámejšie na svete. Má celkovo 213 km, ktoré vedú po 14 tratiach (posledné je z roku 2001). Bolo otvorené v roku 1900 na počesť Svetovej výstavy. Denne parížske metro prepraví cca štyri milióny cestujúcich. Vlaky sú klasické (oceľové koľaje) alebo iné (pneumatiky). Súpravy sú od troch po šesť vagónov. Od roku 1998 bola v Paríži spustená prvá metro linka, ktorá je kompletne automatizovaná. Viac o Parížskom metre nájdete napríklad na Wikipedia.org, prípadne sa pozrite na web RATP, čo je spoločnost prevádzkujúca verejnú dopravu v Paríži.
RER je skratka prímestskej železničnej dopravy, na ktorú se môžeme skutočne spoľahnúť. Celkom má 5 trás, označené číslicami a písmenami A – E. Hlavnou úlohou je spojenie okrajových častí a centra so vzdialenejšími štvrťami a predmestím. Na trati je 60 tunelov, celkom 571 km dráhy a celkom 246 staníc. Železnica sa v Paríži začala stavať v roku 1961. Do roku 2025 by mali byť v prevádzke ďalšie tri linky. O RER se opäť môžete viac informovať v angličtine na Wikipedia.org.
V Paríži nájdeme bohatú autobusovú sieť, ktorú prevádzkuje spoločnosť RATP a mnoho ďalších súkromných subjektov. Autobusy jazdia prevažne v centre Paríža a tým i umožňujú jednoduchší prístup k pamiatkam – v centre jazdí cez 58 liniek. Súkromné linky sa držia skôr na okraji centra. Nočná doprava autobusom je vedena systémom Noctilien (celkom 35 nočných liniek). Nočné spoje sú označené písmenkom N pred číslicou
Električkové trate sú v Paríži celkom 4 (T1 – T4), ktoré majú celkovú dĺžku 20,3 km. Najväčšia „električková sláva“ v Paríži, bola v rokoch 1865 až 1938, keď tu bola rozsiahla sieť. Pôvodné električky boli ťahané koňmi, ktoré neskôr boli nahradené parnou, plynovou, pneumatickou až po elektronickú silu. Linka T1 spojuje sever Paríža, linka T-2 západ, linka T-3 spojuje západnú časť až po juhovýchod a plánuje se ich predĺženie. Linka T-4 je skôr prímestská – spojuje systém električiek a prímestských vlakov idúcich po rovnakej trati. Do budúcnosti sa plánujú výstavby ďalších linek.
Online rezervácie leteniek do celého sveta.